Lniane ubrania  

Od dziesiątków lat polski przemysł tkacki kojarzy się z lnem – to właśnie z Polski pochodzą jedne z najlepszych gatunków lnianego płótna, używanego do wyrobu bielizny pościelowej, obrusów i zasłon. Teraz polski len coraz częściej pojawia się na wybiegach podczas pokazów modnej i szlachetnej odzieży letniej.  

Ta naturalna tkanina charakteryzuje się lekkim połyskiem , chropowatą fakturą i obecnością niewielkich zgrubień na włóknach. Świetnie nosi się ją w gorące dni, ponieważ jest niezwykle przewiewna. Jest w stu procentach naturalna, nie elektryzuje się i  nie powoduje alergii skórnych. Jedynym mankamentem jest prasowanie – len łatwo się gniecie. Z tego powodu producenci tkanin często łączą czysty len z innymi włóknami, które pomagają nieco zmiękczyć powstały w ten sposób materiał. 

Ubranie z wysokiego gatunku lnu służyć nam będzie przez wiele lat. Len jest bardzo trwały, nie blaknie i nie mechaci się, a przez to, że jego włókna są mało elastyczne – nie deformuje się w tak newralgicznych miejscach jak kolana czy łokcie. Przy zakupie uważajmy jednak na podróbki i nie dajmy się skusić podejrzanie niskim cenom. Oprócz wspomnianych, mniej gniotących się mieszanek, w sklepach często natrafić można na sztuczny len ze specjalnie spreparowanej bawełny, wiskozy czy nawet poliestru, które po upływie roku dosłownie rozpadną ci się w rękach. Dlatego jeśli wpadła ci w oko „lniana” sukienka w niezwykle okazyjnej cenie, przed zakupem dokładnie przeczytaj informacje na metce!  

Len jest lekki w pielęgnacji i łatwo wywabia się z niego plamy. Pierwszy raz po zakupie lniane ubranie należy uprać osobno w 30 stopniach w delikatnym proszku. Len można prać w wysokich temperaturach, ale najlepiej unikać wirowania go na wysokich obrotach, żeby uniknąć trwałych zagnieceń. Dobrze robi mu suszenie na świeżym powietrzu, ale unikajmy wieszania go w zbyt silnym słońcu. Lniane koszule, spodnie i sukienki najlepiej prasować w temperaturze 200 stopni, kiedy są jeszcze trochę wilgotne.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *